Team building - jak stworzyć zgrany zespół?

Grupa naszych podwładnych powinna działać zarazem jak rodzina ale także jak maszyna. Zespół zintegrowany, czujący się dobrze w swoim towarzystwie i nie mający problemów komunikacyjnych to wielkie osiągnięcie dla szefa. Jednak jeśli jeszcze nasi pracownicy nie potrafią się dogadać należy wprowadzić w życie elementy team buildingu, który rozprawi się z konfliktami.

Praca w grupie

Każdy pracodawca musi pamiętać, że jeśli ważna jest dla niego efektywność w firmie, nie może zostawić on pracowników samych sobie bo mogą nie poradzić sobie z zadaniem lub po prostu nie wiedzieć co mają robić. Ważne jest wsparcie drugiej osoby i jej dobre rady wynikające na przykład z większego doświadczenia. Gdy szef stworzy idealny zespół i zadba o to, aby się wzajemnie słuchali, szanowali i lubili będą potrafili ze sobą współpracować, co na pewno przełoży się na wyniki firmy.

Budowanie dream teamu

Pojęcie team buildingu czyli kreowania zespołu ma na celu integrację grupy na wielu płaszczyznach, posiadaniu wzajemnego zaufania i dobrej komunikacji. Obecnie integracja pracowników kojarzy się z wspólnym wyjściem na kręgle lub paintball'em, wrzucając to wszystko w worek event marketingu. Z jednej strony takie wyjścia się przydają aby pracownicy się poznali i polubili ale nie rozwiążą one najbardziej istotnych problemów, które pojawiają się w grupie. Nawet w biurze możemy zaaranżować wspólną przestrzeń gdzie podwładni będą mogli spotykać się już w mniej oficjalnym momencie czyli podczas jedzenia lunchu lub w strefie odpoczynku.

Metody pracy kreujące grupę

Metody pracy też mają znaczenie, warto naradzać się, organizować spotkania mające na celu organizację burzy mózgów czy po prostu dyskusji nad pomysłami.

Kolejnym sposobem może być wykreowanie grup autonomicznych, które będą odpowiadać za pulę zadań, motywując ich do wzajemnej współpracy. Członkowie zespołu sami powinni wybrać lidera, planowanie zadań i określanie czasu ich wykonania co pozwala na dużą efektywność i zaspokajanie własnych potrzeb.

Samodzielność podwładnych jest także bardzo pożądaną cechą więc aby ich tego nauczyć należy zorganizować plan mechanizmów, wyznaczyć grupy i pozwolić im na wspólne zmierzenie się z problemem jaki stanowi wprawienie tej „maszyny” w ruch. Dzięki temu poznają się bliżej i nauczą się trudnej sztuki pracy zespołowej.

Integracja musi być zaplanowania z uwzględnieniem wszystkich pracowników, nawet tych nowych, z niższego szczebla czy ograniczonych z jakiegoś powodu pod względem ruchowym. Wzmocni to cały zespół i poprawi komunikację w firmie.

Dobrze przygotowany i przeprowadzony team building ulepsza wzajemne porozumiewanie się między pracownikami, zwiększa ich zaangażowanie, motywację i wydajność, wspomaga identyfikację z dążeniami firmy i grupą, pozwala lepiej się poznać członkom zespołu i poprawia ogólną atmosferę w pracy.

Kontakt

Tel: 793 00 58 00

E-mail: kontakt@sixty9.pl

ul. Starowiślna 5/20 ,
31-032 Kraków

Na naszym portalu każdy zainteresowany znajdzie wiele informacji i inspiracji na temat świętowania sylwestra, wszelakich imprez oraz gotowania!